Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Kara grzywny dla dziennikarza Biełsatu

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-06, 10:46

9 milionów białoruskich rubli czyli około 2 tysiące dwieście złotych – maksymalną karę za „nielegalny wyrób i rozpowszechnianie produkcji medialnych” otrzymał niezależny białoruski dziennikarz Aleś Lauczuk. Podstawą do ukarania dziennikarza była informacja o meczu piłki nożnej pomiędzy „Dynamo” Brześć i FK Witebsk i wywiad z czołowym białoruskim piłkarzem Romanem Wasilukiem, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Biełsatu.

Dziennikarz jest współpracownikiem białoruskiej agencji informacyjnej BiełaPAN i w sądzie przedstawił dowody, że rozmowę z kapitanem Dynama Brześć przeprowadził na zlecenie tejże agencji:

- Przygotowałem dokumenty potwierdzające fakt zatrudnienia na BiełaPAN-ie i dowód w postaci skanu wywiadu właśnie z tego portalu internetowego. Piłkarz potwierdził, że z nim rozmawiałem, ale nie zostało udowodnione, że wywiad był robiony dla Biełsatu. Dzisiaj faktycznie zostałem ukarany za pracę dla medium posiadającego akredytację.

Jest to trzecia kara grzywny dla Alesia Lauczuka – pod koniec ubiegłego roku został ukarany karą 6 milionów rubli, a w marcu wysokość kary wyniosła prawie 4 miliony. Wkrótce ma odbyć się kolejna rozprawa przeciwko niemu – tym razem za reportaż o religijnym konflikcie w miasteczku Bieławieżski.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)