Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Obrońcy praw człowieka przygotowują się do wyborów

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-06-30, 10:59

„Będziemy dokładnie przyglądać się wszystkim etapom prezydenckiej kampanii wyborczej – od tworzenia komisji, poprzez zbiórkę podpisów przed rejestracją kandydatów i samą kampanię, do głosowania i liczenia głosów. W tym celu „Obrońcy praw człowieka za sprawiedliwe wybory” przygotowują ponad czterdziestu obserwatorów długoterminowych i około czterystu krótkoterminowych” – poinformował Uładzimir Łabkowicz z Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”.

- Poprzednie wybory, zarówno my, jak i międzynarodowi obserwatorzy (oprócz tych z WNP) oceniliśmy negatywnie. Były przeprowadzane w sposób niedemokratyczny, procedura wyborcza była zmanipulowana i nieprzejrzysta. Centralna Komisja Wyborcza twierdzi, że świat uznałby ostatnie wybory prezydenckie gdyby nie było „Płoszczy”. To nie jest prawda – 99 procent sprawozdań dotyczących naruszeń odnosiło się do etapu wyborczego, a nie powyborczego – powiedział obrońca praw człowieka.

Kampania „Obrońcy praw człowieka za sprawiedliwe wybory” powstała w Białorusi w 2008 roku. Tworzą ją Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” i Białoruski Komitet Helsiński. Główny cel działalności – monitoring, zapobieganie i rejestracja naruszeń wyborczych.  

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)