Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Przesłuchanie dziennikarki Białoruskiego Radia Racja

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-06-25, 11:39

Niezależna dziennikarka z Hłybokaha Tacciana Smotkina została przesłuchana w tamtejszym rejonowym wydziale spraw wewnętrznych. Jest oskarżona o współpracę z zagranicznym środkiem masowej informacji i o „nielegalny wyrób i rozpowszechnianie produkcji medialnych”. Podstawą do zastosowania artykułu 22.9 Kodeksu Wykroczeń stał się materiał o pozytywnej akcji miejscowego wydziału ideologii i kultury, w czasie której dzieci i młodzież w kreatywny sposób upiększyły chodniki.

- Przedstawiono mi dokumenty z prokuratury, do których były dołączone wydruki ze strony internetowej Radia Racja. Chodzi o artykuł z 9 czerwca – „Pozytywne drogi w Hłybokim” i, w ich mniemaniu, bezprawne zrobienie wywiadu z głównym specjalistą wydziału ideologii Taccianą Pracuk – poinformowała dziennikarka.

Smotkina została poinformowana, że w razie potwierdzenia informacji z ministerstwa o braku akredytacji, sprawa będzie przekazana do sądu. Milicja w Hłybokim pierwszy raz zajmuje się naruszeniem ustawy „O mediach”, więc otrzymała pomoc z Brześcia w postaci kopii dokumentacji sprawy innej dziennikarki współpracującej z Radiem Racja – Aliny Litwinczuk.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)