Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Mikoła Statkiewicz wraca do więzienia

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-05-05, 12:33

Były kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi Mikoła Statkiewicz resztę swojego wyroku – rok i siedem miesięcy – spędzi w warunkach zaostrzonego rygoru. Na dzisiejszej rozprawie, która odbyła się w kolonii karnej nr 17, sąd postanowił przenieść polityka do więzienia. Sędzina Barancawa uznała Statkiewicza winnym naruszania wewnętrznych zasad kolonii karnej.

- Sędzina przychyliła się do wniosku administracji kolonii, aby przenieść Mikołę do więzienia – pozostałą część wyroku spędzi on w placówce o zaostrzonym rygorze. Posiedzenie sądu odbywało się na terenie szkłowskiej kolonii i ten fakt dał podstawy do odmowy wpuszczenia na rozprawę dziennikarzy i obrońców praw człowieka – powiedziała żona polityka, Maryna Adamowicz, której udało się wejść na posiedzenie sądu.

Po wyborach prezydenckich w 2010 roku Statkiewicza skazano na 6 lat pozbawienia wolności – sąd uznał go za winnego zorganizowania zamieszek ulicznych. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił zwrócenia się do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie.

Mikoła Statkiewicz zaczął odbywanie wyroku w kolonii w Szkłowie. W styczniu 2012 roku polityka przeniesiono do więzienia w Mohylewie, a 12 stycznia tego roku „etapowano” go znów do szkłowskiej kolonii.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)