Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Wyrok dla dziennikarki z Biarozy utrzymany

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-04-30, 11:43

Niezależnej dziennikarce Tamarze Szczapiotkinaj udało się doprowadzić do powtórzenia procesu, na który, pomimo swej obecności w budynku sądu nie została wpuszczona, a wyrok wydano zaocznie. Wczoraj w sądzie rejonowym w Brześciu odbyła się rozprawa kasacyjna, w czasie której dziennikarka próbowała przedstawić swoje prawa. Niestety, pomimo trwającej pół godziny rozprawy i zeznań świadków, sędzia Światsołau Kalina pozostawił w mocy wyrok z 11 marca – Szczapiotkina będzie musiała zapłacić ponad siedem milionów białoruskich rubli grzywny.

- Trudno komentować to co się dzieje w naszym państwie. Nie ma u nas ani sądów, ani sędziów – są tylko stróże i wykonawcy poleceń z góry. Sedzia Kalina wie doskonale, jak się zachowywać, aby piąć się po szczeblach administracyjnej kariery. Będę się odwoływała, bo z kapitanem Nielipowiczem wywiadu nie robiłam i żadnych materiałów na stronę Radia Racja nie zamieszczałam – powiedziała dziennikarka.

Jest to druga w tym roku kara grzywny dla Tamary Szczapiotkinaj za nielegalne wytwarzanie produkcji medialnych bez wymaganej akredytacji. Z artykułu 22.9 kodeksu administracyjnego była karana również w ubiegłym roku.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)