Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Kary grzywny dla dziennikarzy z Grodna

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-04-24, 13:27

Sędzina Alena Piatrowa uznała winnymi dwóch niezależnych grodzieńskich dziennikarzy: Alesia Kirkiewicza i Alesia Dzianisawa. Za naruszenie artykułu 22.9 cz.2 Kodeksu o Wykroczeniach Administracyjnych będą oni musieli zapłacić po 3.5 miliony białoruskich rubli (po około 240 dolarów).

Aleś Dzianisau powiedział, że z wyrokiem się nie zgadza, a jego zdziwienie wywołała wysokość grzywny – najmniejsza z możliwych z artykułu  za „nielegalną produkcję i rozpowszechnianie materiałów w środkach masowej informacji”.

- 15 minut i po sprawie. Nie wiem, może było jakieś polecenie „z góry” – ostatnio na Białorusi była Dyrektor „Biełsatu”, która odbyła oficjalne spotkanie w MSZ i dlatego tak niski wymiar kary. A z samym wyrokiem się nie zgadzam, gdyż Konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do gromadzenia i rozpowszechniania informacji – dodał dziennikarz.

Podstawą do wszczęcia administracyjnego postępowania wobec Kirkiewicza i Dzianisawa był  reportaż ich autorstwa z otwarcia wystawy pasów słuckich w Białoruskim Muzeum Historii i Religii w Grodnie, który wyemitowano w marcu na antenie TV „Biełsat”. Dziennikarze nie wykluczają zaskarżenia wyroku do sądu wyższej instancji.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)