Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Odrzucenie wniosku o ułaskawienie więźnia politycznego

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-04-20, 11:43

Arciom Prakapienka poinformował o tym swoich najbliższych. Odmowna decyzja specjalnej komisji, z którą więźniowi pozwolono się zapoznać, nie zawierała przyczyn odmowy.

Jak informuje Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, Prakapienka prośbę o ułaskawienie napisał w lutym tego roku. Wcześniej Aleksander Łukaszenka wielokrotnie zaznaczał, że jest gotowy uwolnić więźniów politycznych po ich osobistym pokajaniu.

18 maja 2011 roku Arciom Prakapienka został skazany przez sąd w Bobrujsku na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Był sądzony w tzw. „sprawie anarchistów” razem z Jauhienem Waśkowiczam i Pawłam Syramolatawym za próbę podpalenia budynku KGB w Bobrujsku - oskarżono ich o “złośliwe chuligaństwo” i “umyślne uszkodzenie mienia w dużym rozmiarze”. Wyrok odbywał w kolonii karnej nr 17 w Szkłowie, a w maju 2012 roku został przeniesiony do kolonii karnej nr 15 w Mohylewie. No wolność wyjdzie 17 stycznia 2018 roku.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)