Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Mikoła Statkiewicz będzie znowu sądzony

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-04-15, 11:17

Odbywający wyrok 6 lat pozbawienia wolności kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 roku, może zostać ponownie przeniesiony z kolonii karnej do więzienia.

„Administracja kolonii karnej w Szkłowie uznała, że Statkiewicz „nie przejawia chęci resocjalizacji” i „ma zamiar prowadzić przestępczy tryb życia”, a w związku z tym jego dalszy pobyt w tej placówce jest niemożliwy”, poinformowała żona więźnia politycznego, Maryna Adamowicz:

- Jest decyzja władz szkłowskiej kolonii o przekazaniu sprawy do sądu. Podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu – na polecenie „z góry”, na podstawie zmyślonych powodów człowieka w ciągu tygodnia zrobili wyjątkowo groźnym naruszycielem więziennego porządku.  

Kiedy odbędzie się rozprawa – nie wiadomo. Według słów Adamowicz, Statkiewicz przebywa teraz w pojedynczej celi z ograniczonym dostępem do światła dziennego, a na spacerze może być tylko przez pół godziny dziennie.

Mikoła Statkiewicz został zatrzymany 19 grudnia 2010 roku, po protestach w Mińsku w noc po wyborach prezydenckich, w których był jednym z siedmiu kandydatów opozycji na prezydenta. W maju 2011 r. skazano go na 6 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, uznając za winnego organizacji masowych zamieszek.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)