Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Kara grzywny dla dziennikarki współpracującej z Radiem Racja

Walentyna Łojewska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-04-02, 12:32

Sąd w Brześciu uznał Inę Chomicz winną współpracy z zagranicznymi mediami bez odpowiedniej akredytacji. Niezależna dziennikarka za współpracę z Białoruskim Radia Racja została ukarana karą grzywny w wysokości tzw. 30 bazowych jednostek to jest 5 milionów 400 tysięcy białoruskich rubli.

- Wszystko odbyło się bardzo szybko. Sędzina Raisa Łabaczeuskaja w uzasadnieniu powiedziała, że w Białorusi jest ustawa „O mediach” i czy ktoś chce czy nie - zapisy jej muszą być respektowane. W praktyce wygląda to tak, że wspomniana ustawa jest ważniejsza od naszej Konstytucji, która daje prawo każdemu obywatelowi na prawo do zbierania i rozpowszechniania informacji – powiedziała Ina Chomicz.

W ciągu trzech miesięcy tego roku jest to już szósty wyrok dla białoruskich niezależnych dziennikarzy. Wcześniej z paragrafu za „nielegalną produkcję lub rozpowszechnianie produkcji medialnej” karami w wysokości od 20 do 40 bazowych jednostek zostali ukarani: Aleś Liauczuk, Łarysa Szczyrakowa, Tamara Szczapiotkina i dwukrotnie Alina Litwinczuk.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)