Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Co dalej z więźniami politycznymi?

Źródło: Radio Racja / 2012-02-07, 13:54

Były kandydat w wyborach prezydenckich Andrej Sannikaŭ i koordynator kampanii „Europejska Białoruś” Źmicier Bandarenka pod presją służb specjalnych napisali do Aleksandra Łukaszenki prośbę u ułaskawienie. Jednak mimo wcześniejszych zapewnień ze strony białoruskiego przywódcy, że na wolność wyjdą ci, którzy napiszą do niego specjalny list, nikt z politycznych więźniów nie został zwolniony.

Polityczny analityk Alaksandr Kłaskoŭski uważa, że proces ich zwalniania z więzień będzie zależał od pogorszenia się stosunków z Rosją i konieczności uzyskania finansowej pomocy z Zachodu.

- Białoruskie władze mogą bardzo szybko zmienić swoje stanowisko i zwolnić więźniów politycznych, o ile powstanie wygodna koniunktura polityczna a oficjalny Mińsk będzie w tym widział korzyści dla siebie. Upraszczając można powiedzieć, że jeżeli zaostrzy się sytuacja z otrzymaniem kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego lub innych zachodnich środków, problem więźniów politycznych zostanie szybko rozstrzygnięty.

Obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych 15 osób. Czternastu z nich odbywa realne kary więzienia. Witebski działacz demokratyczny Siarhiej Kavalenka znajduje się areszcie tymczasowym. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)