Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

W Białorusi dojrzały warunki do dyskusji nad zniesieniem kary śmierci

Białoruś: cela śmierci. Amnesty.org

Białoruś: cela śmierci. Amnesty.org

Źródło: BiełaPAN / 2010-03-04, 09:27

W Białorusi dojrzały zarówno obiektywne, jak i subiektywne warunki do rozpatrzenia problemu kary śmierci – oświadczył na konferencji prasowej przewodniczący komisji ds. ustawodawstwa i problemów sądowo-prawnych Izby Przedstawicieli Zgromadzenia Narodowego Nikołaj Samosiejko.

Przewodniczący przypomniał, że podczas referendum w 1996 r. ponad 80% ludności opowiedziała się przeciwko zniesieniu kary śmierci. „Ale za 13 lat miały miejsce wydarzenia, które radykalnie wpłynęły na opinię publiczną, zmieniły się warunki prawne. W kodeksie karnym zawarowano czasowy charakter stosowania kary śmierci, ilość wyroków skazujących na karę śmierci zmniejszyła się z 47 w 1998 r. do dwóch w latach 2008-2009” – powiedział deputowany.

Samosiejko uważa, że przy podejmowaniu decyzji związanych ze stosowaniem kary śmierci należy brać pod uwagę wszystkie czynniki: wolę polityczną, umowy międzynarodowe, opinię publiczną. „Opinia Unii Europejskiej będzie brana pod uwagę, ale nie będzie decydująca” – podkreślił.

Deputowany nie odrzucił możliwości przeprowadzenia referendum na temat zniesienia kary śmierci. „Zniesienie kary śmierci możliwe jest tylko w trybie wniesienia zmian do konstytucji w wyniku referendum. Ale obecnie trzeba rozmawiać o możliwości wprowadzenia moratorium. Moratorium może wprowadzić prezydent lub parlament” – podkreślił.

Obecnie w parlamencie pracuje grupa robocza badająca problem kary śmierci. Pracować ona będzie do końca tego lata. Nie wykluczone, że wynikiem jej pracy będzie przeprowadzenie szerokiej dyskusji w parlamencie, w trakcie której zostaną wypracowane rekomendacje.

Oprócz tego deputowany oświadczył, że rozpatrywana jest sprawa organizacji razem ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy okrągłego stołu na temat kary śmierci.

Białoruś jest jedynym krajem spośród 47 państw Europy, w którym stosowana jest kara śmierci. W czerwcu 2009 roku ZP RE przyjęło rezolucję o przywróceniu Białorusi statusu specjalnego gościa w Zgromadzeniu pod warunkiem wprowadzenia w republice moratorium na wykonywanie kary śmierci.

O wprowadzenie moratorium apeluje do Białorusi Unia Europejska. Jest to jeden z warunków zniesienia sankcji wizowych dla wyższych urzędników białoruskich, przedłużonych przez UE do października 2010 roku.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)