Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-24, 14:08

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu z okazji Dnia Woli. Urzędnicy, jako główną przyczynę braku pozwolenia wymieniają brak właściwego wniosku, a także zarzucają organizatorom, że do czasu uzyskania zgody na zgromadzenie „nie mają prawa ogłaszać w mediach, internecie lub innych serwisach informacyjnych daty i miejsca jego przeprowadzenia, wytwarzać i rozpowszechniać w tym celu ulotek, plakatów i innych materiałów”.

- Miński Miejski Komitet Wykonawczy najprawdopodobniej „zagubił” dokumenty specjalnie. Taka sytuacja mogła się wydarzyć, ponieważ ostatnio urzędnicy unikają bezpośrednich kontaktów z wnioskodawcami i proponują, aby dokumenty zostawiać w skrzynce na korespondencję przy wejściu do urzędu – komentuje sprawę przewodniczący Ruchu „O wolność” Juraś Hubarewicz.

W siedzibie BNF w trybie pilnym zwołano spotkanie komitetu organizacyjnego, na którym postanowiono złożyć dokumenty jeszcze raz.

Obchody Dnia Wolności, czyli rocznicy proklamowania w 1918 roku niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej organizowane są nieprzerwanie w Mińsku od końca lat 80. Trasa tegorocznego przemarszu miała przebiegać wzdłuż Prospektu Niepodległości – od siedziby Akademii Nauk do skweru im. Janki Kupały. W tym roku organizatorzy nie planują wiecu.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)

Statkiewicz, Niaklajeu i Winiarski ukarani zaocznie

Sąd w Mińsku wymierzył kary grzywien w wysokości po 9 milionów białoruskich rubli (prawie 2 tysiące zł) trzem uczestnikom ulicznej akcji poświęconej ofiarom represji politycznych, (...)