Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Źródło: bielsat.eu / 2017-02-13, 10:27

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany o zarzuty białoruskiej opozycji, że likwidacja Biełsatu, to cena za otwarcie się Białorusi na handel z Warszawą, Szymański odpowiedział: "Nie, to jest bardzo proste zestawienie wydarzeń, które nie mają ze sobą związku. Polska jest zainteresowana otwarciem, podobnie jak znaczna część UE, ponieważ dzisiaj polityka wschodnia Unii jest w poważnym kryzysie. Trzeba znaleźć właściwą formułę współpracy dla wszystkich państw Partnerstwa Wschodniego, czy wschodniej części polityki sąsiedztwa, również takich, które dzisiaj, jak Białoruś, były w zasadzie neutralne lub pasywne, jeśli chodzi o współpracę z Europą".

Według dyrektor stacji Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, ministerstwo planuje zmniejszenie budżetu stacji o ponad dwie trzecie – z 17 mln zł do 5 mln zł. "Takie cięcie w przypadku budżetu właściwie każdej instytucji oznacza jej śmierć" – mówiła dyrektor. Dodała, że w związku z problemami finansowymi cięcia w budżecie planuje także Telewizja Polska, w której skład wchodzi Biełsat. "Z 26 mln zł zjedziemy do 9 mln zł. To jest de facto likwidacja telewizji" – podkreśliła Romaszewska-Guzy.

Szef MSZ Witold Waszczykowski pytany w poniedziałek o ograniczenie dotacji dla telewizji Biełsat, powiedział, że "nie ma pieniędzy na tę inicjatywę".

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)

Statkiewicz, Niaklajeu i Winiarski ukarani zaocznie

Sąd w Mińsku wymierzył kary grzywien w wysokości po 9 milionów białoruskich rubli (prawie 2 tysiące zł) trzem uczestnikom ulicznej akcji poświęconej ofiarom represji politycznych, (...)