Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-04, 13:18

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści – Wiktar Sazonau i Eduard Dmuchouski zostali uznani winnymi udziału w „nielegalnym zgromadzeniu”. Sąd ukarał ich grzywnami w wysokości 10 tzw. stawek bazowych (około 500 złotych).

-  Ja w ten dzień oddawałem cześć bohaterom narodowym, a na to pozwolenie władz nie jest potrzebne. Świadkami na rozprawie byli milicjanci, którzy cały czas powtarzali, że niosłem zakazaną biało-czerwono-białą flagę. Więc ich pytam: „Czy aby na pewno zakazana? Pokażcie mi ustawę, akt prawny, w którym jest to zapisane”. Ani milicjanci, ani sąd, tego uczynić nie potrafili – powiedział Eduard Dmuchouski.

Grodzieńscy demokratyczni działacze podkreślają, że milicyjne protokoły zostały sfałszowane – napisano w nich, że 31 października obaj oskarżeni byli obecni w Swisłoczy i Jakuszoucy. W rzeczywistości uczestniczyli tylko w uroczystości przy pomniku Kastusia Kalinouskaha w Swisłoczy.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Statkiewicz, Niaklajeu i Winiarski ukarani zaocznie

Sąd w Mińsku wymierzył kary grzywien w wysokości po 9 milionów białoruskich rubli (prawie 2 tysiące zł) trzem uczestnikom ulicznej akcji poświęconej ofiarom represji politycznych, (...)