Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Statkiewicz, Niaklajeu i Winiarski ukarani zaocznie

Walentyna Łojewska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-11-13, 13:18

Sąd w Mińsku wymierzył kary grzywien w wysokości po 9 milionów białoruskich rubli (prawie 2 tysiące zł) trzem uczestnikom ulicznej akcji poświęconej ofiarom represji politycznych, która odbyła się 29 października przed budynkiem KGB. Mikałaj Statkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i Maksim Winiarski w sądzie się nie pojawili, wyroki zostały wydane zaocznie.

- Nie ma sensu uczestniczyć w tego typu rozprawach. Nie ma sensu marnować czasu i papieru na pisanie odwołań. Wszystko i tak odbywa się po z góry założonym scenariuszu. Przewiduję maksymalne kary za tego typu „przestępstwo” czyli dostaniemy po 9 milionów grzywny – powiedział dzień wcześniej poeta i działacz polityczny Uładzimir Niaklajeu.

Czwarty z opozycyjnych działaczy, na którego milicjanci złożyli protokół - Anatol Labiedźka -zwrócił się do sądu z wnioskiem o przełożenie rozprawy na 20 listopada. W tym dniu przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej będzie też składać odwołanie od wyroku za opozycyjną akcję zorganizowaną w przeddzień prezydenckich wyborów na Białorusi.

 

 

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)