Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Aleś Michalewicz zatrzymany na granicy

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-09-08, 13:16

Były kandydat na prezydenta Aleś Michalewicz został dziś rano aresztowany w pociągu relacji Wilno-Mińsk. Polityk w obawie przed represjami opuścił Białoruś i od czterech lat mieszkał w Czechach, gdzie otrzymał azyl polityczny. Na Białorusi Michalewicz po dzień dzisiejszy jest podejrzanym w postępowaniu karnym dotyczącym organizacji „masowych zamieszek” w Mińsku 19 grudnia 2010 roku. Obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz nie wyklucza, że Michalewicz trafi do więzienia i jeżeli to nastąpi –  będzie on uważany za więźnia politycznego.

- Są podstawy do przypuszczeń, że zostanie on umieszczony w areszcie śledczym MSW lub KGB jako oskarżony w sprawie karnej. Trudno jest prognozować co będzie dalej i jak zachowają się władze w stosunku do niego po niedawnym uwolnieniu  wszystkich więźniów politycznych. Jeśli Michalewicz zostanie umieszczony w areszcie, to my jako organizacja broniąca praw człowieka na Białorusi, i będziemy domagać się jego natychmiastowego uwolnienia.

O fakcie powrotu na Białoruś polityk poinformował w swoim Facebooku: "Wracam na Białoruś. Wiele razy powtarzałem, że wrócę z chwilą uwolnienia więźniów politycznych. Oni już są na wolności. Przekraczam granicę z Białorusią i wiem, że będę aresztowany - jestem ostatnim oskarżonym w sprawie o „masowe zamieszki” z 2010 r., której zamknięcia odmawia Komitet Śledczy. Ale wcześniej czy później wyjdę na wolność. Żywie Biełaruś!!!”

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)