Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Statkiewicz wzywa Białorusinów obywatelskiego oporu

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-08-04, 13:17

W Mińsku odbyło się spotkanie komitetu organizacyjnego grupy inicjatywnej popierającej kandydaturę na prezydenta więźnia politycznego Mikałaja Statkiewicza, który został skazany po wyborach prezydenckich w 2010 roku.

W czasie spotkania odczytano apel Statkiewicza do Białorusinów z okazji zbliżających się wyborów, w którym polityk pisze między innymi:

„Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zostali członkami grupy inicjatywnej wspierającej moją kandydaturę. Takie wsparcie jest ważne nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy znajdują się w więzieniach z powodu swoich przekonań”.

Więzień polityczny podkreśla, że udział opozycji w ostatnich kampaniach prezydenckich miał sens przede wszystkim jako „wyraz masowej akcji protestu przeciwko manipulacjom władzy”, które zamieniły wybory w show.

„Teraz żaden z alternatywnych kandydatów nie stawia sobie takiego zadania. Nie widzę większego sensu udziału w takich wyborach. Ale w bojkotowaniu wyborów też nie ma żadnego sensu. W tych okolicznościach wzywam wszystkich, którzy nie zgadzają się z rolą statystów w kolejnej spektaklu do oporu obywatelskiego” – pisze Statkiewicz.

Statkiewicz zachęca by ci, którzy przyjdą na głosowanie napisali na kartach do głosowania, że wyraźnie odrzucają politykę obecnego reżimu. „Jestem pewny, że jeżeli zrobimy to masowo, to taki sygnał dotrze do adresata”.

„Zachowajcie wolność w poglądach i poczynaniach. Jeżeli wolnych ludzi w naszym kraju będzie więcej, będziemy w stanie odzyskać wolność i dla Ojczyzny” – czytamy na zakończenie apelu.

Przypomnijmy, że grupa inicjatywna chciała zarejestrować Statkiewicza jako kandydata. CKW odrzuciła wniosek, a Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia zażalenia na odmowę rejestracji.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)