Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Ośmiu kandydatów do walki o fotel prezydenta Białorusi

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-29, 09:58

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi zarejestrowała 8 z 14 inicjatywnych grup wspierających osoby pretendujące do ubiegania się o stanowisko prezydenta w październikowych wyborach na Białorusi. Są to grupy inicjatywne: Alaksandra Łukaszenki, lidera opozycyjnej lewicowej partii Sprawiedliwy Świat Siarhieja Kaliakina, szefa Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza, przywódcy Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatola Labiedźki, kandydatki koalicji „Narodowe Referendum” Tacciany Karatkiewicz, bezrobotnej Żanny Ramanouskiej, przywódcy białoruskich kozaków i lidera Białoruskiej Patriotycznej Partii Mikałaja Ułachowicza i ekonomisty Wiktara Ciareszczanki. Odrzucony został wniosek grupy inicjatywnej Mikoły Statkiewicza, który w wyborach prezydenckich 2010 roku był jednym z kandydatów opozycji, a obecnie odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności. Jego kandydaturę popierała koalicja białoruskich partii i ruchów opozycyjnych. 

- Wysunięcie kandydatury Statkiewicza jest formą kampanii na rzecz zwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Kampania jest jak najbardziej potrzebna, by zwrócić uwagę na problem więźniów politycznych i po raz kolejny przypomnieć, że w naszym kraju nie ma prawdziwych wyborów –  powiedział Wital Rymaszeuski szef Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji.

Od 23 lipca do 21 sierpnia trwać będzie zbieranie podpisów na rzecz kandydatów. Grupy inicjatywne, które zbiorą co najmniej 100 tysięcy podpisów powinny do 5 września złożyć wnioski o zarejestrowanie swojego kandydata. Rejestracja zakończy się 15 września.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)