Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Anna Szajkowska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-10, 13:13

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, że pomimo braku technicznych przeciwskazań władze w Mińsku odmówiły tranzytu gazu nie podając przyczyn odmowy.

Marek Bućko z fundacji „Wolność i demokracja” uważa, że takie stanowisko Mińska jest narzucone przez Kreml. Za taką opcją przemawia też fakt udzielenia Białorusi przez Rosję kolejnego kredytu:

- Łukaszenka na kryzysie ukraińskim chce jak najwięcej ugrać. Mieliśmy informacje, że białoruskie ciężarówki wywożą z Donbasu sprzęt, urządzenia, węgiel – czyli faktycznie grabią Donbas tak jak Rosjanie. Teraz okazuje się że Łukaszenka chce też zarobić na energetycznej blokadzie Ukrainy i blokuje tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę.

Według Marka Bućko formą „podziękowania” za uczestnictwo w energetycznej blokadzie Ukrainy będzie dla Łukaszenki kolejny kredyt od Putina – w lipcu Białoruś otrzyma 760 milionów dolarów.   

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
I dobrze.
#1 — jm
(83.9.0.***) — 2016-07-19, 18:37

I dobrze im tak. Z sąsiadami trzeba żyć w przyjaźni a nie ujadać i nakładać wszelkiego rodzaju sankcje. Dotyczy to wszystkich sąsiadów Białorusi.

Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)