Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Kary aresztu dla aktywistów „Europejskiej Białorusi”

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-06-25, 11:51

Maksim Winiarski, Siarhiej Mackojć i Leanid Kułakou zostali zatrzymani 19 czerwca w trakcie zawieszania na moście przy hipermarkecie w Mińsku transparentu z hasłem „Wolność dla Rubcoua”. 22 czerwca odbyła się rozprawa w czasie której Winiarski i Mackojć otrzymali odpowiednio 10 i 5 dni aresztu. Zostali uznani winnymi zorganizowania pikiety bez wymaganego zezwolenia.

- Poprzez wywieszenie transparentu wyrazili solidarność z więźniem politycznym. Nie było żadnej pikiety, nie było zgromadzenia i ludzi, nie było kogo przekonywać czy agitować. Sprawa i wyrok totalnie absurdalne, bo nawet według białoruskiego prawa wywieszenie transparentu nie jest traktowane jako pikieta – powiedziała obecna na rozprawie obrończyni praw człowieka Wolha Mikołajczyk.

Leanid Kułakou został osądzony dzień później – za udział w nielegalnej pikiecie również spędzi 10 dni w areszcie.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)