Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Rymaszeŭski: Oczekujemy poszerzenia sankcji wobec urzędników

foto: telegraf.by

foto: telegraf.by

Źródło: Radio Racja / 2012-02-10, 12:09

Podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zaplanowanym na 27 lutego, prawdopodobnie można oczekiwać poszerzenia sankcji wobec urzędników białoruskiego reżimu – powiedział po spotkaniu z dyrektorem departamentu ds. Rosji, Partnerstwa Wschodniego, Azji Środkowej i Współpracy Regionalnej Komisji Europejskiej Gunnarem Wiegandem, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Vital Rymaszeŭski.

- Jest stanowisko Unii Europejskiej, które zostało nam przedstawione, że 27 lutego przygotowywane jest poszerzenie kryteriów wg których urzędnicy białoruscy będą trafiać na listę osób z zakazem wjazdu na teren Unii. Spodziewane jest kategorii i restrykcji w stosunku do osób, którzy trafiają na tę listę. Dlatego też należy się spodziewać także ilościowego zwiększenia urzędników z zakazem wjazdu do Unii Europejskiej.
V. Rymaszeŭski poinformował także, że podczas spotkania europejskiego dyplomaty z przedstawicielami partii politycznych zostało zaprezentowane oświadczenie, że żadna zagraniczna organizacja nie ma prawa wypowiadać się w imieniu białoruskiej opozycji.

- Zostało zaprezentowane stanowisko, że brukselskie biuro „Na Rzecz Demokratycznej Białorusi” i inne biura organizacji działających poza granicami Republiki Białoruś, nie mają prawa reprezentowania demokratycznej opozycji bez porozumienia ze społeczeństwem obywatelskim. (…) Niestety, nie ma wspólnego stanowiska na temat zaostrzenia sankcji. Ci, którzy wcześniej sprzeciwiali się sankcjom gospodarczym, dziś są nawet przeciwni tym symbolicznym sankcjom.

Jednak inna część opozycji, w tym także Białoruska Chrześcijańska Demokracja, uważa że trzeba zaostrzyć sankcje i zrezygnować z nich dopiero wówczas gry reżim będzie skłonny do demokratyzacji – dodał Rymaszeŭski.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
!
#1 — Мельнік
(178.127.245.***) — 2012-03-17, 07:31

Нічога сабе - апазіцыя! Чым горш для краіны, тым лепей для іх. Нах... такія дзеячы? Не дзіўна, што народ у сваёй агромністай большасці імі грэбуе.

Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)