Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Wyborcza strategia Zjednoczonej Partii Obywatelskiej

Wyborcza strategia Zjednoczonej Partii Obywatelskiej

Wyborcza strategia Zjednoczonej Partii Obywatelskiej

Źródło: Radio Racja / 2012-02-06, 14:31

Zjednoczona Partia Obywatelska opracowała plan działań podczas wyborów parlamentarnych w Białorusi.

Zgodnie z nim, opozycyjnych kandydatów w wyborach mogą zgłaszać zarejestrowane partie polityczne.

Podczas kampanii agitacyjnej kandydaci powinni informować wyborców, że zgłoszą rezygnację z udziału w wyborach od razu na początku głosowania przedterminowego, ponieważ w Białorusi nie ma sprawiedliwych wyborów. „Samą kampanię agitacyjną – zdaniem przewodniczącego Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatola Labiedźki – opozycja powinna wykorzystać do dotarcie do społeczeństwa poprzez państwowe media z prostym przekazem.

- My wiemy jak w ciągu pięciu lat stworzyć milion miejsc pracy, wiemy jak zwiększyć wasz zarobek do 1200 dolarów a koszty utrzymania nie były większe niż w Polsce. Ale nie można tego dokonać, dopóki krajem rządzi Łukaszenka, dopóki istnieje łukaszenkowski system. Musimy rozwiązać ten problem. A oto nasza propozycja: wolne wybory. Jednocześnie mówimy, że dziś wyborów nie ma, że dzisiejsze wybory to kłamstwo. Nie chcemy w tym uczestniczyć. I właśnie dlatego mówimy, że naszych nazwisk nie będzie na listach wyborczych.

„Taki plan działań podczas kampanii wyborczej Zjednoczona Partia Obywatelska proponuje także innym opozycyjnym siłom” – dodaje zastępca przewodniczącego ZPO Leŭ Marholin.

- Wariantem optymalnym jest oczywiście wsparcie takiej strategii przez wszystkich naszych partnerów z koalicji, przedstawicieli społeczeństwa. Ale jeżeli nawet nie uda się tego osiągnąć, oświadczamy, że taką właśnie strategię będziemy proponować delegatom naszego zjazdu. I jeżeli zjazd to zaakceptuje, a mamy pewne przesłanki, że tak się może stać, będziemy tę strategię realizować nawet samodzielnie.

Wybory parlamentarne w Białorusi powinny się odbyć nie później niż we wrześniu bieżącego roku. Wśród opozycyjnych partii i ruchów na razie nie ma wspólnej strategii odnośnie udziału lub bojkotu wyborów.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)