Bialorus.pl na Facebook
Kultura :: artykuł

Jubileusz „Galerii Krynki”

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-16, 14:01

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej

5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria Krynki 2011­2016”. W publikacji znajdziemy biogramy artystów, opisy wystaw oraz zdjęcia dokumentujące 22 wystawy i projekty plenerowe, które odbyły się w Krynkach. Prezentacja wydawnictwa odbyła się w białostockiej „Zmianie Klimatu”, a towarzyszyła jej dyskusja, w której wzięli udział: obecny prezes Fundacji Leon Tarasewicz, były – Paweł Grześ oraz wybitny polski artysta Robert Kuśmirowski.

- Galeria jest miejscem intelektualnego dialogu ważnym nie tylko dla nas Białorusinów, ale i dla Polaków. Prawdę powiedziawszy drugiego tego typu miejsca na Podlasiu nie ma. A to, że inicjatywa powstała w Krynkach i odbywa się pod szyldem Villa Sokrates jest jak najbardziej logiczne, gdyż ma związek z ideami i spuścizną Sokrata Janowicza. Właśnie w Krynkach musiało powstać takie miejsce i  galeria przyciągająca znane postacie ze świata kultury, która jest otwarta na miejscową społeczność – powiedział jeden z redaktorów albumu i współtwórca galerii Paweł Grześ.

W Galerii Krynki swoje projekty przedstawiali między innymi: Tadeusz Rolke, Mirosław Bałka, Robert Kuśmirowski, Małgorzata Dmitruk, białoruski fotograf Andrej Liankiewicz czy miejscowy rzeźbiarz Jan Czaban.

Katalog, który każdy z obecnych na spotkaniu mógł wziąć bezpłatnie, został wydany dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz przy wsparciu finansowym Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wróć do :: Kultura :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Kultura :: najnowsze artykuły

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)