Bialorus.pl na Facebook
Kultura :: artykuł

Swiatłana Aleksijewicz kandydatką do nagrody Nobla

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-09-10, 13:27

Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz po raz kolejny jest poważną pretendentką do literackiego Nobla. Brytyjscy bukmacherzy bardzo wysoko oceniają szanse białoruskiej pisarki i dziennikarki.

Według literaturoznawcy Iwana Sztejniera, sukces Aleksijewicz w istotny sposób wpłynąłby na zainteresowanie białoruską literaturą na świecie:

- Musimy szukać różnych sposobów na promowanie swoich książek. Kiedyś rozmawiałem z Wasilom Bykawym o jego szansach na Nobla i o wyjątkowym znaczeniu takiego uhonorowania jego twórczości. On skromnie odpowiedział, że dla niego jako pisarza nie byłoby to nic nadzwyczajnego. Ale zgodził się, że mogłoby to wpłynąć na popularyzację białoruskiej literatury i kultury w świecie. Nagroda tej rangi dla naszego pisarza wpłynęłaby na zwiększenie zainteresowania literaturą również w kraju.

Swiatłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 roku w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. W 1972 roku ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle Award za książkę "Krzyk Czarnobyla", Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque'a, Nagrody Szwedzkiego PEN Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej dla Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Sinawskiego, Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W ostatnich latach była wymieniana jako jedna z głównych kandydatek do literackiej nagrody Nobla.

Wróć do :: Kultura :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Kultura :: najnowsze artykuły

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)