Bialorus.pl na Facebook
Kalendarz historyczny :: artykuł

21 lutego w białoruskiej historii

Uładzimir Chilmanowicz

Źródło: Białoruski kalendarz historyczny / 2017-02-21, 09:55

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

1881 – zmarł Józef Chodźko, uczony, geolog, podróżnik, topograf.

1918 – Komitet Wykonawczy Rady I Wszechbiałoruskiego Zjazdu wydał deklarację „Do narodów Białorusi” oraz powołał pierwszy rząd – Sekretariat Ludowy Białorusi.

1939 – w Wilnie zmarł Wiaczesław Adamowicz, działacz białoruskiego ruchu narodowego.

1974 – w stanie New Jersey zmarł Lawon Sawionak, białoruski pisarz, dziennikarz, działacz emigracyjny (Niemcy, USA). Pochowany na cmentarzu w East Brunswick.

2009 – W stanie New Jersey zmarł Aleh Machniuk, malarz i rzeźbiarz, działacz społeczny na emigracji w Niemczech i USA. Pochowany na białoruskim cmentarzu w South River.

Wróć do :: Kalendarz historyczny :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Kalendarz historyczny :: najnowsze artykuły

22 marca w białoruskiej historii

1786 – w Warszawie urodził się Joachim Lelewel, historyk, uczony, działacz społeczny, ideolog powstania listopadowego. 1864 – w Wilnie na Łukiszkach został stracony przez (...)

16 marca w białoruskiej historii

1853 – w Postawach zmarł Konstanty Tyzenhauz, przyrodoznawca, działacz oświatowy. 1908 – we wsi Czerepy (powiat nieświeski) urodził się Wasil Kiendysz, działacz społeczny, (...)

15 marca w białoruskiej historii

1410 – wojska krzyżackie napadły na Wołkowysk w celu zamordowania księcia Witolda. 1850 – (według innych danych w 1849 r.) – w majątku Panczany (rejon miorski) urodził (...)

2 marca w białoruskiej historii

1562 – urodził się Krzysztof Mikołaj Dorohostajski, działacz państwowy Wielkiego Księstwa Litewskiego, założyciel drukarni w Oszmianie Murowanej. 1896 – w miejscowości (...)

24 lutego w białoruskiej historii

1579 – Mir uzyskał prawo magdeburskie. 1595 – w folwarku Sarbiewo (koło Płońska na Mazowszu) urodził się Maciej Kazimierz Sarbiewski, białorusko-polski poeta łaciński, (...)