Bialorus.pl na Facebook
Kalendarz historyczny :: artykuł

17 lutego w białoruskiej historii

Uładzimir Chilmanowicz

Źródło: Białoruski kalendarz historyczny / 2016-02-17, 13:06

1806 – w Łohojsku urodził się Kastuś Tyszkiewicz, białoruski historyk, krajoznawca, jeden z pionierów białoruskiej archeologii naukowej.

1837 – we wsi Ładzie (obecnie rejon czerwieński) urodził się Konstanty Jelski, białoruski podróżnik, zoolog, geograf.

1888 – w miejscowości Holszany (rejon oszmiański) urodził się Janka Wiarsocki, białoruski ksiądz rzymskokatolicki, działacz społeczny.

1916 – zmarła Ciotka (właściwie Alojza Paszkiewicz, po mężu Kairys), białoruska działaczka społeczno-polityczna, poetka, działaczka oświatowa, wydawca. Pochowana w Starym Dworze (rejon szczuczyński).

1943 – w Rosicy (Witebszczyzna) faszyści spalili około 30 osób. Wśród nich zginęli wówczas białoruscy księża marianie Anton Laszczewicz i Jury Kaszyra, którzy zdecydowali się umrzeć razem z wiernymi, wobec których pełnili posługę duszpasterską. 13 czerwca 1999 r. ojcowie Anton i Jury zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II.

Wróć do :: Kalendarz historyczny :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Kalendarz historyczny :: najnowsze artykuły

22 marca w białoruskiej historii

1786 – w Warszawie urodził się Joachim Lelewel, historyk, uczony, działacz społeczny, ideolog powstania listopadowego. 1864 – w Wilnie na Łukiszkach został stracony przez (...)

16 marca w białoruskiej historii

1853 – w Postawach zmarł Konstanty Tyzenhauz, przyrodoznawca, działacz oświatowy. 1908 – we wsi Czerepy (powiat nieświeski) urodził się Wasil Kiendysz, działacz społeczny, (...)

15 marca w białoruskiej historii

1410 – wojska krzyżackie napadły na Wołkowysk w celu zamordowania księcia Witolda. 1850 – (według innych danych w 1849 r.) – w majątku Panczany (rejon miorski) urodził (...)

2 marca w białoruskiej historii

1562 – urodził się Krzysztof Mikołaj Dorohostajski, działacz państwowy Wielkiego Księstwa Litewskiego, założyciel drukarni w Oszmianie Murowanej. 1896 – w miejscowości (...)

24 lutego w białoruskiej historii

1579 – Mir uzyskał prawo magdeburskie. 1595 – w folwarku Sarbiewo (koło Płońska na Mazowszu) urodził się Maciej Kazimierz Sarbiewski, białorusko-polski poeta łaciński, (...)