Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-15, 11:07

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej pracy. Konferencja została zorganizowana przez niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przy współpracy ze szwedzkim Instytutem Medialnym FOJO. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk dziennikarskich z Litwy, Azerbejdżanu, Armenii, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Obecni byli: przedstawiciel OBWE ds. wolności słowa Ajdar Batogarow i  dwie niezależne deputowane do parlamentu Białorusi, Hanna Kanapacka i Alena Anisim. Gościem pierwszego dnia była laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz.

- Dzisiaj przeszkodą w funkcjonowaniu wydawnictw są nie tylko urzędy państwowe, milicja czy organy podatkowe. Weszliśmy i pracujemy w gospodarce rynkowej. Nasz produkt jest towarem takim samym jak produkty wytworzone w fabryce traktorów lub każdej innej. Istnieje na niego zapotrzebowanie, to przetrwamy. Nie będzie zainteresowania danym tytułem, gazetą, telewizją czy audycją radiową – znikamy z rynku. Trzeba więc szukać pomysłów w sąsiednich krajach i nawet daleko-daleko za granicą, trzeba uczyć się i korzystać z ich doświadczenia – powiedział redaktor naczelny „Narodnaj Woli” Josif Siaredzicz.

Przedstawiciele organizatora podsumowując sytuację na Białorusi zauważyli, że w ostatnim roku mniej było zatrzymań i represji względem dziennikarzy, ale prawo medialne jest w dalszym ciągu jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.  

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)