Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

Adam Zawalnia

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-02, 13:51

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane cztery osoby zajmujące się działalnością w różnych sferach życia. Laureaci, to osoby odważne, ofiarne, uczciwe i oddane Ojczyźnie, podkreśliła szefowa portalu charter97.org Natalla Radzina:

- Nagrodzony dziennikarz „Naszaj Nivy” Jahor Marcinkiewicz na ostatnich tzw. parlamentarnych wyborach wykrył i ujawnił fałszerstwa na ogromną skalę. Ekonomista Leanid Złotnikau od lat obiektywnie i realnie naświetla to co się dzieje w białoruskiej gospodarce. Wadzim Kabanczuk zgodnie z hasłem „Za wolność waszą i naszą” walczy jako ochotnik na wschodzie Ukrainy. Muzyk Ihar Waraszkiewicz, to gwiazda białoruskiej sceny muzycznej, z którego postawy i twórczości śmiało mogą brać przykład inni przedstawiciele kultury.

Na zakończenie ceremonii odbył się koncert Ihara Waraszkiewicza. Wśród osób wręczających nagrody byli między innymi: działacz polskiej opozycji w czasach PRL Zbigniew Bujak i prezes Fundacji Ośrodka Karta Zbigniew Gluza, a także kandydat na prezydenta w wyborach na Białorusi Andrej Sannikau. Od 2013 roku nagroda za obronę praw człowieka nosi imię jednego z liderów białoruskiego Odrodzenia – Wiktara Iwaszkiewicza.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)