Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-24, 14:08

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu z okazji Dnia Woli. Urzędnicy, jako główną przyczynę braku pozwolenia wymieniają brak właściwego wniosku, a także zarzucają organizatorom, że do czasu uzyskania zgody na zgromadzenie „nie mają prawa ogłaszać w mediach, internecie lub innych serwisach informacyjnych daty i miejsca jego przeprowadzenia, wytwarzać i rozpowszechniać w tym celu ulotek, plakatów i innych materiałów”.

- Miński Miejski Komitet Wykonawczy najprawdopodobniej „zagubił” dokumenty specjalnie. Taka sytuacja mogła się wydarzyć, ponieważ ostatnio urzędnicy unikają bezpośrednich kontaktów z wnioskodawcami i proponują, aby dokumenty zostawiać w skrzynce na korespondencję przy wejściu do urzędu – komentuje sprawę przewodniczący Ruchu „O wolność” Juraś Hubarewicz.

W siedzibie BNF w trybie pilnym zwołano spotkanie komitetu organizacyjnego, na którym postanowiono złożyć dokumenty jeszcze raz.

Obchody Dnia Wolności, czyli rocznicy proklamowania w 1918 roku niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej organizowane są nieprzerwanie w Mińsku od końca lat 80. Trasa tegorocznego przemarszu miała przebiegać wzdłuż Prospektu Niepodległości – od siedziby Akademii Nauk do skweru im. Janki Kupały. W tym roku organizatorzy nie planują wiecu.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)