Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Jakub Suszczynski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:18

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu pracował grodzieński historyk Andrej Waszkiewicz, który zaproponował tablice na 43 ulicach. Przedstawiciele władz miasta na początek zatwierdzili 16 – już wiosną obok obecnych nazw ulic pojawią się też historyczne.

- W procesie przygotowawczym zasadniczo nikt nie przeszkadzał. Członkowie komisji poprosili, aby w spisie nie było nazw ulic z okresu niemieckiej okupacji. I ten wyjątek – lata 1941-44 – zaburzy chronologię zmian. Nazwy będą zapisane po białorusku, a same tablice znajdą się na początku i końcu każdej ulicy – powiedział Andrej Waszkiewicz.

Petycję z apelem o upamiętnienie historycznych nazw zainicjował portal internetowy hrodna.life. Jak poinformował redaktor portalu Aliaksiej Szota po zebraniu prawie tysiąca podpisów, petycja została przekazana do grodzieńskiego magistratu, który podtrzymał społeczną inicjatywę.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)

Akcja „Mały ruch graniczny”

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego (...)