Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Stanisłau Ramanczuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-10-10, 12:35

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych spotkań naukowcy, działacze społeczni, politycy dyskutowali nad zagadnieniami dotyczącymi między innymi sytuacji politycznej oraz ekonomicznej Białorusi i państw Centralnej i Wschodniej Europy. Doroczne sympozjum pozwoliło naukowcom podsumować wyniki swoich prac za ostatni rok i, poprzez wymianę doświadczeń i obserwację, zaplanować swe dalsze działania. Jak podkreślił w przemówieniu na zakończenie kongresu jego organizator Andrej Kazakiewicz – impreza pozwala na rozszerzenie zainteresowania Białorusią międzynarodowej społeczności.

- Kongres pomaga zorientować się w temacie zmian w różnych dziedzinach życia białoruskiego społeczeństwa. Udział w nim jest platformą do rozwoju socjologicznych i humanistycznych nauk. Jego wartość jest tym większa, gdyż na Białorusi ani Akademia Nauk, ani inna państwowa instytucja nie organizuje podobnego przedsięwzięcia – powiedział białoruski naukowiec, socjolog Alaksiej Łastouski.

Już tradycyjnie w sobotę wieczorem zostały wręczone nagrody za najlepszą naukową publikację z lat 2014-2015 w trzech nominacjach: historia, nauki humanistyczne i socjologia. Jedną z laureatek została Anna Engelking z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk za książkę „Kołchoźnicy. Antropologiczne studium tożsamości wsi białoruskiej przełomu XX i XXI wieku”.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)