Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Stanisłau Ramanczuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-10-10, 12:35

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych spotkań naukowcy, działacze społeczni, politycy dyskutowali nad zagadnieniami dotyczącymi między innymi sytuacji politycznej oraz ekonomicznej Białorusi i państw Centralnej i Wschodniej Europy. Doroczne sympozjum pozwoliło naukowcom podsumować wyniki swoich prac za ostatni rok i, poprzez wymianę doświadczeń i obserwację, zaplanować swe dalsze działania. Jak podkreślił w przemówieniu na zakończenie kongresu jego organizator Andrej Kazakiewicz – impreza pozwala na rozszerzenie zainteresowania Białorusią międzynarodowej społeczności.

- Kongres pomaga zorientować się w temacie zmian w różnych dziedzinach życia białoruskiego społeczeństwa. Udział w nim jest platformą do rozwoju socjologicznych i humanistycznych nauk. Jego wartość jest tym większa, gdyż na Białorusi ani Akademia Nauk, ani inna państwowa instytucja nie organizuje podobnego przedsięwzięcia – powiedział białoruski naukowiec, socjolog Alaksiej Łastouski.

Już tradycyjnie w sobotę wieczorem zostały wręczone nagrody za najlepszą naukową publikację z lat 2014-2015 w trzech nominacjach: historia, nauki humanistyczne i socjologia. Jedną z laureatek została Anna Engelking z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk za książkę „Kołchoźnicy. Antropologiczne studium tożsamości wsi białoruskiej przełomu XX i XXI wieku”.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)

Akcja „Mały ruch graniczny”

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego (...)