Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-09-07, 12:45

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa się w latach 30 ubiegłego wieku w Rakowie – miasteczku leżącym tuż przy polsko-sowieckiej granicy. Ta kultowa białoruska rok-opera powróciła na scenę po 20 latach od swego debiutu. Wśród wykonawców widzowie zobaczyli szóstkę znakomitych artystów i pierwszoplanowych postaci spektaklu, którzy brali udział w mińskiej premierze w 1997 roku: Lawon Wolski, Kasia Kamockaja, Zmicier Wajciuszkiewicz, Weranika Kruhłowa, Alaksandr Pomidorau i Siarhej Achramowicz. Wspierały ich dwa białoruskie zespoły „Apple Tea” oraz „Aquarelle Quartet”.

Pomysłodawcą i producentem spektaklu był niezależny kanał TV Biełsat. Jego dyrektorka Agnieszka Romaszewska-Guzy otwierając wydarzenie powiedziała:

- „Narodny Albom” był dla naszej redakcji ogromnym wyzwaniem i dużym sprawdzianem. Uważam, że trzeba spróbować wystawić spektakl w białoruskiej stolicy. Nie można go odrywać od widowni dla której został stworzony.

Na koncert przyjechało kilkuset gości z Białorusi. Byli wśród nich znani politycy, między innymi: Mikałaj Statkiewicz, Stanisłau Szuszkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau.

Telewizja Biełsat w sylwestrową noc pokaże spektakl na swoim kanale. A w eterze naszego radia 8 września można będzie wysłuchać reportaż „Narodny Albom. 20 lat”.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)

Akcja „Mały ruch graniczny”

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego (...)