Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Tacciana Smotkina

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-06-21, 13:08

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest wręczana dla osób, które swą działalnością wniosły szczególny wkład dla rozwoju wolności na Białorusi. Wręczenie odbywa się w dniu urodzin zmarłego w 2003 roku jednego z najwybitniejszych współczesnych białoruskich pisarzy Wasila Bykawa w jego rodzinnej wsi Byczki.

- Mazynski jest cenionym w kraju i za granicą reżyserem. Nie jest to jego pierwsza nagroda – w swej bogatej biografii był też laureatem Nagrody Państwowej BSRR. Jako człowiek zasadniczy i mówiący tylko prawdę nie miał lekkiego życia i za czasów rządów komunistycznych i obecnej władzy jego poglądy przeszkadzają. Jest to bardzo dobry przykład człowieka odpowiedzialnej białoruskiej inteligencji, dzięki której nasza kultura nie zaginie – powiedział inicjator nagrody, były kandydat na prezydenta Białorusi, Alaksandr Milinkiewicz.

Laureatami nagrody zostało do tej pory 13 wybitnych Białorusinów. Oprócz Mazynskaha statuetkę „Za wolność myśli” otrzymali: Ryhor Baradulin, Nił Hilewicz, Uładzimir Arłou, Uładzimir Niaklajeu, Pawieł Siewiaryniec, Aleś Puszkin, Aleś Maraczkin, Ada Rajczonak, Aleś Biełakoz, Lawon Wolski, Zmicier Wajciuszkiewicz i Wiktar Szałkiewicz.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Akcja „Mały ruch graniczny”

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego (...)