Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Akcja „Mały ruch graniczny”

Adam Zawalnia

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-06-20, 12:49

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego ruchu granicznego. W ostatni weekend o korzyściach płynących z uproszczonego trybu przekraczania granicy dowiedzieli się turyści na przejściach granicznych w Białowieży i Bobrownikach. Następnym celem akcji będzie odwiedzenie przejścia granicznego Kuźnica Białostocka – Bruzgi i jej kontynuacja na terytorium Białorusi.

- W tamtym roku dotarliśmy z ulotkami i informacją do tysięcy Białorusinów. W tym roku też będziemy przypominać o tej bardzo korzystnej dla obu stron inicjatywie. Na początku odwiedzamy przejścia graniczne, później planujemy zorganizowanie konferencji w Grodnie i dużą kampanię informacyjną po stronie białoruskiej w rejonach, które miały zostać objęte bezwizowym ruchem – powiedział jeden z organizatorów, Wasil Klimowicz z „Obywatelskiej Grodzieńszczyzny”.

Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w lutym 2010 roku przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi  i ratyfikowana przez parlamenty obu państw. Do wejścia w życie porozumienia, które umożliwiłoby bezwizowe przekraczanie granicy dla około miliona Białorusinów i ponad 600 tysięcy Polaków, zabrakło podpisu Alaksandra Łukaszenki.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)