Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Akcja „Mały ruch graniczny”

Adam Zawalnia

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-06-20, 12:49

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego ruchu granicznego. W ostatni weekend o korzyściach płynących z uproszczonego trybu przekraczania granicy dowiedzieli się turyści na przejściach granicznych w Białowieży i Bobrownikach. Następnym celem akcji będzie odwiedzenie przejścia granicznego Kuźnica Białostocka – Bruzgi i jej kontynuacja na terytorium Białorusi.

- W tamtym roku dotarliśmy z ulotkami i informacją do tysięcy Białorusinów. W tym roku też będziemy przypominać o tej bardzo korzystnej dla obu stron inicjatywie. Na początku odwiedzamy przejścia graniczne, później planujemy zorganizowanie konferencji w Grodnie i dużą kampanię informacyjną po stronie białoruskiej w rejonach, które miały zostać objęte bezwizowym ruchem – powiedział jeden z organizatorów, Wasil Klimowicz z „Obywatelskiej Grodzieńszczyzny”.

Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana w lutym 2010 roku przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi  i ratyfikowana przez parlamenty obu państw. Do wejścia w życie porozumienia, które umożliwiłoby bezwizowe przekraczanie granicy dla około miliona Białorusinów i ponad 600 tysięcy Polaków, zabrakło podpisu Alaksandra Łukaszenki.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)