Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-05-30, 10:53

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, jej obecny i byli członkowie. Na scenie wystąpiła legenda białoruskiego rocka zespół „Krama” – wielokrotny gość sztandarowej imprezy studentów Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”.

Eugeniusz Wappa – przewodniczący BZS-u pod koniec lat osiemdziesiątych – zaznacza, że „Basowiszcza” było jednym z wielu przejawów i kierunków działalności tej organizacji:

- Oprócz festiwalu muzycznego organizowaliśmy rokrocznie piesze rajdy po Podlasiu. Przywróciliśmy świętowania Dnia Woli 25 Sakawika. Odbywały się spotkania i turnieje, które były jednym z punktów współpracy i aktywizacji młodzieży z liceów w Bielsku i Hajnówce. Wydawaliśmy własne czasopisma i stworzyliśmy Białoruski Narodowy Uniwersytet.

Białoruskie Stowarzyszenie Studentów powstało w pierwszej połowie 1981 roku na fali rodzących się w Polsce demokratycznych przemian. Przez kilkanaście lat białoruscy studenci próbowali kilka razy, nieskutecznie zarejestrować organizację. Udało się to dopiero pod koniec 1988 roku.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)