Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-05-30, 10:53

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, jej obecny i byli członkowie. Na scenie wystąpiła legenda białoruskiego rocka zespół „Krama” – wielokrotny gość sztandarowej imprezy studentów Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”.

Eugeniusz Wappa – przewodniczący BZS-u pod koniec lat osiemdziesiątych – zaznacza, że „Basowiszcza” było jednym z wielu przejawów i kierunków działalności tej organizacji:

- Oprócz festiwalu muzycznego organizowaliśmy rokrocznie piesze rajdy po Podlasiu. Przywróciliśmy świętowania Dnia Woli 25 Sakawika. Odbywały się spotkania i turnieje, które były jednym z punktów współpracy i aktywizacji młodzieży z liceów w Bielsku i Hajnówce. Wydawaliśmy własne czasopisma i stworzyliśmy Białoruski Narodowy Uniwersytet.

Białoruskie Stowarzyszenie Studentów powstało w pierwszej połowie 1981 roku na fali rodzących się w Polsce demokratycznych przemian. Przez kilkanaście lat białoruscy studenci próbowali kilka razy, nieskutecznie zarejestrować organizację. Udało się to dopiero pod koniec 1988 roku.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)