Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Dzień Woli w Białymstoku

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-04-01, 12:19

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia zorganizowane w stolicy Podlasia przez Związek Białoruski w Polsce. Od lat stałym punktem programu uroczystości jest docenienie ludzi, którzy wniosły znaczący wkład w rozwój kultury białoruskiej na Podlasiu. W tym roku symboliczne biało-czerwono-białe kwiaty z rąk prezesa Związku Białoruskiego w RP Eugeniusza Wappy otrzymali: dziennikarka Radia Racja Walentyna Łojewska, wieloletni redaktor i dziennikarz tygodnika Białorusinów w Polsce Witalis Łuba i nauczycielka języka białoruskiego w społecznej szkole im. Cyryla i Metodego w Białymstoku Joanna Marko.

- Taka nagroda jest bardzo ważna dla nauczyciela języka białoruskiego. Pokazuje, że nasza praca jest zauważana i potrzebna. Daje też impuls do jeszcze większego wysiłku, aby przekazać dzieciom jak najwięcej informacji o historii, współczesności, tradycjach, obrzędach. Nauczanie języka białoruskiego dzieci na Podlasiu jest to praca na rzecz zachowania tutaj białoruskości – powiedziała, dziękując za wyróżnienie, Joanna Marko.

W części artystycznej imprezy wystąpiły dwie grupy dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego w białostockich szkołach. Na zakończenie zebrani mogli obejrzeć unikalny film dokumentalny o zmarłym przed kilkoma dniami literacie i działaczu społecznym Nilie Hilewiczu.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)