Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Dzień Woli w Białymstoku

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-04-01, 12:19

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia zorganizowane w stolicy Podlasia przez Związek Białoruski w Polsce. Od lat stałym punktem programu uroczystości jest docenienie ludzi, którzy wniosły znaczący wkład w rozwój kultury białoruskiej na Podlasiu. W tym roku symboliczne biało-czerwono-białe kwiaty z rąk prezesa Związku Białoruskiego w RP Eugeniusza Wappy otrzymali: dziennikarka Radia Racja Walentyna Łojewska, wieloletni redaktor i dziennikarz tygodnika Białorusinów w Polsce Witalis Łuba i nauczycielka języka białoruskiego w społecznej szkole im. Cyryla i Metodego w Białymstoku Joanna Marko.

- Taka nagroda jest bardzo ważna dla nauczyciela języka białoruskiego. Pokazuje, że nasza praca jest zauważana i potrzebna. Daje też impuls do jeszcze większego wysiłku, aby przekazać dzieciom jak najwięcej informacji o historii, współczesności, tradycjach, obrzędach. Nauczanie języka białoruskiego dzieci na Podlasiu jest to praca na rzecz zachowania tutaj białoruskości – powiedziała, dziękując za wyróżnienie, Joanna Marko.

W części artystycznej imprezy wystąpiły dwie grupy dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego w białostockich szkołach. Na zakończenie zebrani mogli obejrzeć unikalny film dokumentalny o zmarłym przed kilkoma dniami literacie i działaczu społecznym Nilie Hilewiczu.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)