Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Rondo upamiętniające Bieżeństwo 1915

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-17, 12:15

Rondo znajdujące się na Trasie Generalskiej u zbiegu ulic Generała Andersa i I Armii Wojska Polskiego w Białymstoku upamiętni tragiczne dla prawosławnej ludności Podlasia wydarzenie z 1915 roku.

Decyzję o nadaniu nazwy Pamięci Bieżeństwa przyjęli białostoccy radni w czasie ostatniej w tym roku sesji, a jej inicjatorem był radny z Forum Mniejszości Podlasia Sławomir Nazaruk.

- W społeczeństwie pamięć o wydarzeniach sprzed dokładnie 100 lat jest ciągle żywa. Exodus w głąb Rosji dotknął przede wszystkim Białorusinów. Ale razem z nimi jechali też Polacy z Mazowsza, z ziemi łomżyńskiej, z Podlasia, a także Ukraińcy z Chełmszczyzny – powiedział Sławomir Nazaruk.

Historycy szacują, że w bieżeństwo wyruszyło około 3 miliony ludzi, z czego najwięcej z terenów guberni grodzieńskiej obejmującej tereny dzisiejszego województwa podlaskiego. Ludzie uciekali ze strachu przed okrucieństwem, często wyimaginowanym, zbliżającej się armii niemieckiej, która latem 1915 roku przerwała linię niemiecko-rosyjskiego frontu w okolicach Warszawy i posuwała się na wschód.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)