Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza wręczone

Źródło: charter97.org / 2015-03-31, 11:00

Portal charter97.org wręczył Narodową nagrodę za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Laureatami nagrody za 2014 rok w kategorii “Za osobiste męstwo” zostali byli więźniowie polityczni: Eduard Łobau i Wasil Parfiankou, a “Za odwagę w twórczości” – reżyser Anton Ciależnikau i sportowiec, mistrz świata w tajskim boksie i muzyk zespołu „Brutto”- Wital Hurkou.

“Nagroda ta została ustanowiona przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku. W ciągu tych 17 lat nagrodę otrzymało prawie stu odważnych Białorusinów – aktywistów, polityków, obrońców praw człowieka, muzyków, artystów – ludzi, którzy walczą o lepszą przyszłość Białorusi. Dzisiaj nasza nagroda nosi imię jednego z liderów białoruskiego Odrodzenia Wiktara Iwaszkiewicza, który zmarł w 2013 roku. Człowiek ten całe swe życie oddał walce o wolność na Białorusi. I zawsze był odważny, ofiarny, uczciwy. Dzisiaj pamięć o Wiktorze daje nam wiarę i siłę, by kontynuować tę walkę”, poinformowała szefowa portalu charter97.org Natalla Radzina.

Wręczenie nagrody odbyło się w Domu Białoruskim w Warszawie.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)