Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza wręczone

Źródło: charter97.org / 2015-03-31, 11:00

Portal charter97.org wręczył Narodową nagrodę za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Laureatami nagrody za 2014 rok w kategorii “Za osobiste męstwo” zostali byli więźniowie polityczni: Eduard Łobau i Wasil Parfiankou, a “Za odwagę w twórczości” – reżyser Anton Ciależnikau i sportowiec, mistrz świata w tajskim boksie i muzyk zespołu „Brutto”- Wital Hurkou.

“Nagroda ta została ustanowiona przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku. W ciągu tych 17 lat nagrodę otrzymało prawie stu odważnych Białorusinów – aktywistów, polityków, obrońców praw człowieka, muzyków, artystów – ludzi, którzy walczą o lepszą przyszłość Białorusi. Dzisiaj nasza nagroda nosi imię jednego z liderów białoruskiego Odrodzenia Wiktara Iwaszkiewicza, który zmarł w 2013 roku. Człowiek ten całe swe życie oddał walce o wolność na Białorusi. I zawsze był odważny, ofiarny, uczciwy. Dzisiaj pamięć o Wiktorze daje nam wiarę i siłę, by kontynuować tę walkę”, poinformowała szefowa portalu charter97.org Natalla Radzina.

Wręczenie nagrody odbyło się w Domu Białoruskim w Warszawie.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)