Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Białoruska Narodowa Pamięć odnalazła grób Antoniego Odyńca

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-01-20, 10:35

Stowarzyszenie społeczne Białoruska Narodowa Pamięć nie ustaje w poszukiwaniu w Polsce miejsc związanych z historią Białorusi. Jego członkowie niedawno odnaleźli na warszawskich Powązkach miejsce, gdzie został pochowany filareta, poeta i tłumacz, urodzony w okolicach Oszmiany Antoni Edward Odyniec.

Jak zauważył lider organizacji Anatol Michnawiec do odnalezienia grobu pomogła jedna z audycji Białoruskiego Radia Racja:

- Już nie po raz pierwszy dzięki krajoznawczym programom w Radiu Racja dowiadujemy się o ciekawych faktach, dotyczących miejsc, które staramy się odnaleźć i przywrócić pamięci współczesnym pokoleniom. Właśnie te audycje i ludzie, którzy tworzą – historycy i krajoznawcy są źródłem, a wręcz skarbem, bo dzięki nim dowiadujemy się o naszych zapomnianych bohaterach czy wybitnych postaciach z naszej historii.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2013 roku członkowie organizacji dzięki pomocy grodzieńskiego historyka, w współpracującego z Radiem Racja Uładzimira Chilmanowicza odkryli miejsce spoczynku wybitnego etnografa, twórcy ośmiotomowego dzieła „Lud białoruski” – Michała Fedorowskiego.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Poszukiwanie ojca
#1 — Ezbieta Fienkowska
(32.213.14*.**) — 2015-03-09, 00:21

Poszukuje ojca ktory byl polskim paryzantem w Bialorusi w latach 1939-45. Wedlud moich danych to moj ojciec zagionol bez wiesci. Jego imie to Michal Fienkowski lub Michail Fienkowski urodzony Homail. Jezeli panstwo mozecie cos pomoc to podamy wiecej danych
A powazaniem
Elzbieta Fienkowska corka Michala

Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)