Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Białoruska Narodowa Pamięć odnalazła grób Antoniego Odyńca

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-01-20, 10:35

Stowarzyszenie społeczne Białoruska Narodowa Pamięć nie ustaje w poszukiwaniu w Polsce miejsc związanych z historią Białorusi. Jego członkowie niedawno odnaleźli na warszawskich Powązkach miejsce, gdzie został pochowany filareta, poeta i tłumacz, urodzony w okolicach Oszmiany Antoni Edward Odyniec.

Jak zauważył lider organizacji Anatol Michnawiec do odnalezienia grobu pomogła jedna z audycji Białoruskiego Radia Racja:

- Już nie po raz pierwszy dzięki krajoznawczym programom w Radiu Racja dowiadujemy się o ciekawych faktach, dotyczących miejsc, które staramy się odnaleźć i przywrócić pamięci współczesnym pokoleniom. Właśnie te audycje i ludzie, którzy tworzą – historycy i krajoznawcy są źródłem, a wręcz skarbem, bo dzięki nim dowiadujemy się o naszych zapomnianych bohaterach czy wybitnych postaciach z naszej historii.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2013 roku członkowie organizacji dzięki pomocy grodzieńskiego historyka, w współpracującego z Radiem Racja Uładzimira Chilmanowicza odkryli miejsce spoczynku wybitnego etnografa, twórcy ośmiotomowego dzieła „Lud białoruski” – Michała Fedorowskiego.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Poszukiwanie ojca
#1 — Ezbieta Fienkowska
(32.213.14*.**) — 2015-03-09, 00:21

Poszukuje ojca ktory byl polskim paryzantem w Bialorusi w latach 1939-45. Wedlud moich danych to moj ojciec zagionol bez wiesci. Jego imie to Michal Fienkowski lub Michail Fienkowski urodzony Homail. Jezeli panstwo mozecie cos pomoc to podamy wiecej danych
A powazaniem
Elzbieta Fienkowska corka Michala

Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)