Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

„Smaki Grodna” - potrawy i pocztówki

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-12-29, 12:46

W grodzieńskiej antykawiarni „Żywy czas” odbyło się spotkanie zorganizowane przez miejscowych historyków i krajoznawców, którzy gromadzą informacje o tradycjach mieszkańców grodu nad Niemnem.

Tym razem goście spotkania mieli okazję dowiedzieć się o tradycyjnych grodzieńskich potrawach i skosztować między innymi grodzieńskie serniki i pierniki, śledzia w winnym sosie czy macedońskiej buzy, którą częstowano gości w międzywojennym Grodnie.

- Każdy region ma własną specyficzną kuchnię. W naszych czasach o tym się zapomina, nikomu już to jest niepotrzebne. Zauważa się tendencję otwierania restauracji z kuchniami narodowymi. Nasza inicjatywa na podstawie zebranych informacji od mieszkańców Grodna postanowiła przygotować potrawy właściwe naszemu miastu – powiedziała organizatorka spotkania, historyk Tacciana Kasataja.

W trakcie degustacji, osoba przygotowująca daną potrawę, opowiadała o procesie powstania, o składnikach i o historii potrawy.

W czasie spotkania młody grodzieński historyk Aleś Pierahudau zaprezentował ręcznie wykonane pocztówki, na których zamieścił obrazy współczesnego i historycznego Grodna, a na ich odwrocie przepisy na grodzieńskie potrawy.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)