Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

„Smaki Grodna” - potrawy i pocztówki

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-12-29, 12:46

W grodzieńskiej antykawiarni „Żywy czas” odbyło się spotkanie zorganizowane przez miejscowych historyków i krajoznawców, którzy gromadzą informacje o tradycjach mieszkańców grodu nad Niemnem.

Tym razem goście spotkania mieli okazję dowiedzieć się o tradycyjnych grodzieńskich potrawach i skosztować między innymi grodzieńskie serniki i pierniki, śledzia w winnym sosie czy macedońskiej buzy, którą częstowano gości w międzywojennym Grodnie.

- Każdy region ma własną specyficzną kuchnię. W naszych czasach o tym się zapomina, nikomu już to jest niepotrzebne. Zauważa się tendencję otwierania restauracji z kuchniami narodowymi. Nasza inicjatywa na podstawie zebranych informacji od mieszkańców Grodna postanowiła przygotować potrawy właściwe naszemu miastu – powiedziała organizatorka spotkania, historyk Tacciana Kasataja.

W trakcie degustacji, osoba przygotowująca daną potrawę, opowiadała o procesie powstania, o składnikach i o historii potrawy.

W czasie spotkania młody grodzieński historyk Aleś Pierahudau zaprezentował ręcznie wykonane pocztówki, na których zamieścił obrazy współczesnego i historycznego Grodna, a na ich odwrocie przepisy na grodzieńskie potrawy.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)