Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Dzień Białoruskiej Wyszywanki

Hienadź Barbarycz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-12-15, 12:07

Ponad pięć tysięcy ludzi odwiedziło w sobotę Pałac Sztuki w Mińsku, w którym po raz drugi w tym roku był organizowany Dzień Wyszywanki. Mieszkańcy stolicy mogli w tym dniu kupić ubrania z ludowym ornamentem, różnego rodzaju drobiazgi i prezenty, książki i obrazy, a także wziąć udział w konkursach, majster-klasach i koncertach. Zdaniem jednego z koordynatorów i prowadzącego Franka Wiaczorki takie imprezy powinny być organizowane co miesiąc i nie tylko w Mińsku. Da to szansę na zaspokojenie deficytu na białoruskość w Białorusi:

- To co odbyło się dzisiaj jest to na pewno główne wydarzenie grudnia w Białorusi. Widzimy jak Białorusini się odradzają, powraca zainteresowanie do kultury i historii. A co najważniejsze – rozmawiają po białorusku – dawno nie widziałem tysięcy ludzi w jednym miejscu rozmawiających w swoim narodowym języku. Jest to bardzo przyjemne i musimy to kontynuować.

Organizatorem Dnia Wyszywanki jest niezależna młodzieżowa organizacja „Art-Siadziba”.  

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)