Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Dzień Białoruskiej Wyszywanki

Hienadź Barbarycz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-12-15, 12:07

Ponad pięć tysięcy ludzi odwiedziło w sobotę Pałac Sztuki w Mińsku, w którym po raz drugi w tym roku był organizowany Dzień Wyszywanki. Mieszkańcy stolicy mogli w tym dniu kupić ubrania z ludowym ornamentem, różnego rodzaju drobiazgi i prezenty, książki i obrazy, a także wziąć udział w konkursach, majster-klasach i koncertach. Zdaniem jednego z koordynatorów i prowadzącego Franka Wiaczorki takie imprezy powinny być organizowane co miesiąc i nie tylko w Mińsku. Da to szansę na zaspokojenie deficytu na białoruskość w Białorusi:

- To co odbyło się dzisiaj jest to na pewno główne wydarzenie grudnia w Białorusi. Widzimy jak Białorusini się odradzają, powraca zainteresowanie do kultury i historii. A co najważniejsze – rozmawiają po białorusku – dawno nie widziałem tysięcy ludzi w jednym miejscu rozmawiających w swoim narodowym języku. Jest to bardzo przyjemne i musimy to kontynuować.

Organizatorem Dnia Wyszywanki jest niezależna młodzieżowa organizacja „Art-Siadziba”.  

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)