Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Nagrody imienia Franciszka Alachnowicza wręczone

Źródło: polskieradio.pl / 2014-12-11, 11:48

W Mińsku wręczono nagrody w konkursie na najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu. Był on organizowany przez białoruski PEN Club i rozgłośnię Radio Swaboda po raz drugi.

W konkursie uczestniczyło dziewięciu autorów książek, w tym również znani opozycjoniści. W tym roku aż sześciu z nich dostało nagrody - dziennikarka Iryna Chalip , literaturoznawca Alaksandar Fiaduta, polityk Pawieł Siewiaryniec, znany obrońca praw człowiek Aleś Bialacki, Feliks Piekier, opozycjonista Źmicier Daszkiewicz.

Dziennikarz Radia Swaboda, Waler Kalinouski w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że wśród nagrodzonych znalazł się również obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. -  Podczas pobytu w kolonii karnej nie załamał się. W ciągu 3 lat niewoli Bialacki napisał 3 książki - powiedział Kalinouski.

Rozdanie nagród imienia Franciszka Alechnowicza za najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu zbiegło się w czasie z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Jak pisze portal Radia Swaboda, dyrektor stacji Aleksander Łukaszuk przypomniał, że 10 grudnia, w  Dzień Praw Człowieka, w sowieckich łagrach organizowano protest głodowy. Teraz tego dnia wręcza się Pokojową Nagrodę Nobla, i również na Białorusi  - nagrodę imienia Franciszka Alachnowicza.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)