Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Nagrody imienia Franciszka Alachnowicza wręczone

Źródło: polskieradio.pl / 2014-12-11, 11:48

W Mińsku wręczono nagrody w konkursie na najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu. Był on organizowany przez białoruski PEN Club i rozgłośnię Radio Swaboda po raz drugi.

W konkursie uczestniczyło dziewięciu autorów książek, w tym również znani opozycjoniści. W tym roku aż sześciu z nich dostało nagrody - dziennikarka Iryna Chalip , literaturoznawca Alaksandar Fiaduta, polityk Pawieł Siewiaryniec, znany obrońca praw człowiek Aleś Bialacki, Feliks Piekier, opozycjonista Źmicier Daszkiewicz.

Dziennikarz Radia Swaboda, Waler Kalinouski w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że wśród nagrodzonych znalazł się również obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. -  Podczas pobytu w kolonii karnej nie załamał się. W ciągu 3 lat niewoli Bialacki napisał 3 książki - powiedział Kalinouski.

Rozdanie nagród imienia Franciszka Alechnowicza za najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu zbiegło się w czasie z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Jak pisze portal Radia Swaboda, dyrektor stacji Aleksander Łukaszuk przypomniał, że 10 grudnia, w  Dzień Praw Człowieka, w sowieckich łagrach organizowano protest głodowy. Teraz tego dnia wręcza się Pokojową Nagrodę Nobla, i również na Białorusi  - nagrodę imienia Franciszka Alachnowicza.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)