Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Polski minister kultury chce pomóc przy restauracji zamku w Nieświeżu

Źródło: Belaruspartisan.org / 2010-01-18, 15:08

17 grudnia do Mińska z oficjalną wizytą  przybył minister kultury Polski Bogdan Zdrojewski. Faktyczną przyczyną wizyty jest 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina. W Mińsku jednej ze szkół artystycznych nadano imię znamienitego kompozytora. Szkole będzie przekazane popiersie Chopina z XIX w. podarowane Białorusi przez pana Zdrojewskiego.

Na konferencji prasowej, która odbyła się Bibliotece Narodowej, na pytanie dotyczące restytucji skarbów narodowych do Białorusi Zdrojewski odpowiedział, że sprawa ta nie była omawiana, ponieważ jest to bardzo poważna sprawa rangi międzynarodowej i nie sposób ją rozwiązać siłami dwóch państw. Białoruski minister kultury Paweł Łatuszka na pytanie dziennikarzy dotyczące zwrotu Polakom byłych majątków odpowiedział, że obecnie są one własnością państwa białoruskiego i dlatego sprawa ich zwrotu nie może być rozpatrywana.

W trakcie spotkania omawiano sprawę współpracy przy restauracji zabytków architektury. Minister Zdrojewski w dniu wizyty odwiedził Narodowe Muzeum Sztuki, Teatr Opery i Baletu oraz zamek w Nieświeżu. Podkreślił on, że polska szkoła restauratorów jest jedną z najlepszych w świecie i wyraził nadzieję, że nasze kraje mogą rozpocząć współpracę w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów przy restauracji wspólnego dziedzictwa białorusko-polskiego na przykładzie zamku w Nieświeżu.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)