Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

List do Prokuratora generalnego RB w sprawie rehabilitacji Łarysy Geniusz

Źródło: Radio Racja / 2010-01-07, 11:03

Podczas literackiego seminarium „Biazmiezża”, który miał miejsce 18-19 grudnia w Nowym Lewkowie w powiecie hajnowskim, uczestnicy podpisali list do prokuratora Generalnego Republiki Białoruś z żądaniem rehabilitacji sławnej białoruskiej poetki, Łarysy Geniusz.

List przypomina, że następny 2010 rok, Białoruś będzie świętowała 100-lecie narodzin swojej legendarnej poetki i obywatelki, która urodziła się 9 sierpnia 1910 roku.

Rehabilitacja Larysy Geniusz i przyznanie jej białoruskiego obywatelstwa stało by się pierwszym symbolicznym spłaceniem długu Białorusinów wobec tej mężnej, niezłomnej kobiety, prawdziwej patriotki swojej Ojczyzny.

Treść listu:

„My uczestnicy literackiego seminarium „Biazmiezza”, które odbyło się na białostockiej ziemi w Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 18-19 grudnia 2009 roku zwracamy się do was z inicjatywą rehabilitacji sławnej białoruskiej poetki Łarysy Geniusz.

7 lutego 1949 roku Łarysa Geniusz została skazana na 25 lat pozbawienia wolności z 66 i 76 artykułów kodeksu karnego BSRR, przyjętych jeszcze w 1926 roku. Artykuły te mówią o: „kontrrewolucyjnej, organizacyjnej działalności” i „pomocy międzynarodowej burżuazji w prowadzeniu wrogiej działalności”. Już dawno nie istnieje BSRR , ani te artykuły w Kryminalnym Kodeksie Republiki Białoruś, nie ma takiego wroga białoruskiego narodu jak „międzynarodowa burżuazja”. Nie ma tez żadnej winy, jaką by Łarysa Geniusz popełniła wobec swojej ojczyzny i jej narodu, który kochała całą swoją duszą, któremu do końca swoich dni służyła swoją twórczością i obywatelską postawą.

Ziemia białostocka nie jest obca dla Łarysy Geniusz, jej ród Mikłaszewiczau pochodzi z Krynek, a jej mąż Janka urodził się w Krynkach (dziś powiat sokólski). W Białymstoku mieszkał jej syn Jurka Geniusz – również znany białoruski pisarz i lekarz, członek literackiego towarzystwa „Białowieża”, w Białymstoku mieszkają wnuki poetki.

W 2010 roku Białoruś będzie świętować 100-lecie urodzin swojej legendarnej poetki i obywatelki Łarysy Geniusz, która urodziła się 9 sierpnia 1910 roku. Rehabilitacja i przyznanie białoruskiego obywatelstwa stałoby się pierwszym symbolicznym spłaceniem długu białoruskiego społeczeństwa przed tą mężną, niezłomną kobietą, prawdziwą patriotką swojej Ojczyzny.

My, uczestnicy literackiego seminarium „Biazmiezża”, białoruscy i polscy literaci, dziennikarze, działacze społeczni wzywamy Was do zaangażowania się w tą świętą sprawę. Już dosyć dzielenia białoruskiego narodu na „właściwych ” i „niewłaściwych”. Nadszedł czas łączenia i w tym pomogą takie autorytety białoruskiej historii, jakim była i jest Łarysa Geniusz".

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)