Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

List do Prokuratora generalnego RB w sprawie rehabilitacji Łarysy Geniusz

Źródło: Radio Racja / 2010-01-07, 11:03

Podczas literackiego seminarium „Biazmiezża”, który miał miejsce 18-19 grudnia w Nowym Lewkowie w powiecie hajnowskim, uczestnicy podpisali list do prokuratora Generalnego Republiki Białoruś z żądaniem rehabilitacji sławnej białoruskiej poetki, Łarysy Geniusz.

List przypomina, że następny 2010 rok, Białoruś będzie świętowała 100-lecie narodzin swojej legendarnej poetki i obywatelki, która urodziła się 9 sierpnia 1910 roku.

Rehabilitacja Larysy Geniusz i przyznanie jej białoruskiego obywatelstwa stało by się pierwszym symbolicznym spłaceniem długu Białorusinów wobec tej mężnej, niezłomnej kobiety, prawdziwej patriotki swojej Ojczyzny.

Treść listu:

„My uczestnicy literackiego seminarium „Biazmiezza”, które odbyło się na białostockiej ziemi w Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 18-19 grudnia 2009 roku zwracamy się do was z inicjatywą rehabilitacji sławnej białoruskiej poetki Łarysy Geniusz.

7 lutego 1949 roku Łarysa Geniusz została skazana na 25 lat pozbawienia wolności z 66 i 76 artykułów kodeksu karnego BSRR, przyjętych jeszcze w 1926 roku. Artykuły te mówią o: „kontrrewolucyjnej, organizacyjnej działalności” i „pomocy międzynarodowej burżuazji w prowadzeniu wrogiej działalności”. Już dawno nie istnieje BSRR , ani te artykuły w Kryminalnym Kodeksie Republiki Białoruś, nie ma takiego wroga białoruskiego narodu jak „międzynarodowa burżuazja”. Nie ma tez żadnej winy, jaką by Łarysa Geniusz popełniła wobec swojej ojczyzny i jej narodu, który kochała całą swoją duszą, któremu do końca swoich dni służyła swoją twórczością i obywatelską postawą.

Ziemia białostocka nie jest obca dla Łarysy Geniusz, jej ród Mikłaszewiczau pochodzi z Krynek, a jej mąż Janka urodził się w Krynkach (dziś powiat sokólski). W Białymstoku mieszkał jej syn Jurka Geniusz – również znany białoruski pisarz i lekarz, członek literackiego towarzystwa „Białowieża”, w Białymstoku mieszkają wnuki poetki.

W 2010 roku Białoruś będzie świętować 100-lecie urodzin swojej legendarnej poetki i obywatelki Łarysy Geniusz, która urodziła się 9 sierpnia 1910 roku. Rehabilitacja i przyznanie białoruskiego obywatelstwa stałoby się pierwszym symbolicznym spłaceniem długu białoruskiego społeczeństwa przed tą mężną, niezłomną kobietą, prawdziwą patriotką swojej Ojczyzny.

My, uczestnicy literackiego seminarium „Biazmiezża”, białoruscy i polscy literaci, dziennikarze, działacze społeczni wzywamy Was do zaangażowania się w tą świętą sprawę. Już dosyć dzielenia białoruskiego narodu na „właściwych ” i „niewłaściwych”. Nadszedł czas łączenia i w tym pomogą takie autorytety białoruskiej historii, jakim była i jest Łarysa Geniusz".

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)