Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Kościuszko: Urodziłem się Litwinem...

Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko

Źródło: Charter 97 / 2010-02-08, 14:50

Uroczystości z okazji 264 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki odbyły się w jego rodzinnym majątku z udziałem liderów opozycji.

Majątek, w którym urodził się Tadeusz Kościuszko, znajduje się w miejscowości Mereczowszczyzna w rejonie iwacewickim obwodu brzeskiego. W celu uczczenia pamięci wielkiego Białorusina przyjechali liderzy opozycji, dyplomaci zagraniczni, działacze kultury, historycy, społecznicy, dziennikarze, miejscowa ludność i Białorusini z różnych zakątków kraju. Przyjazd liderów opozycji wystraszył miejscowe władze. Przy wjeździe do Mereczowszczyzny milicja drogowa zatrzymała autobus z działaczami opozycji demokratycznej i do majątku Kościuszki musieli oni dojść pieszo. Strach był tak wielki, że do dworku w Mereczowszczyźnie, gdy znajdowali się w nim urzędnicy administracji z Brześcia i Iwacewicz, wpuszczano tylko na podstawie specjalnych list. Wokół dyżurowali funkcjonariusze milicji i służb specjalnych po cywilnemu.

Gdy urzędnicy zamknęli się w dworku, na dziedzińcu przy kamieniu pamiątkowym odbył się zaimprowizowany mityng, na którym wystąpili lider inicjatywy obywatelskiej „Białoruś Europejska” Andrej Sannikau, historyk i pisarz Uładzimir Arłou, przewodniczący Partii BFL Alaksiej Janukiewicz, zaśpiewał swoje najlepsze piosenki bard Źmicier Bartosik.

Historyk Uładzimir Arłou uznał za haniebną sytuację, gdy w Białorusi nie ma pomników Tadeusza Kościuszki, ulic jego imienia, natomiast czci się rosyjskiego dowódcę Aleksandra Suworowa, który zdławił powstanie kościuszkowskie. Białorusin Tadeusz Kościuszko jest honorowym obywatelem Francji, bohaterem narodowym USA i Polski, jednak nie jest oficjalnie uznany za narodowego bohatera Białorusi.

„My, Białorusini, jesteśmy narodem europejskim. Nasze miasta od wieków funkcjonowały według prawa magdeburskiego, nasi studenci uczyli się w uniwersytetach zachodnich, mieliśmy Renesans, Reformację, w państwie naszych przodków przyjęto drugą w świecie, po Stanach Zjednoczonych, konstytucję. Tadeusz Kościuszko jest tym człowiekiem, którego los świadczy o tym, że jesteśmy Europejczykami.

Hańbą dla dzisiejszych władz jest to, że imię oprawcy Suworowa noszą w naszym kraju dziesiątki ulic. Tu, na kamieniu, napisano, że Kościuszko jest wielkim synem ziemi białoruskiej. To eufemizm, bo w rzeczywistości Kościuszko jest bohaterem narodowym i o tym od dawna przeświadczona jest niezależna społeczność białoruska. Przyjdzie czas, gdy Kościuszko będzie oficjalnie uznany za naszego bohatera narodowego. A to, że co roku zbieramy się tutaj, świadczy o naszym powrocie do Europy, do ideałów europejskich, o które walczyli powstańcy Kościuszki” – oświadczył Uładzimir Arłou.

Organizator uroczystości, aktywista Partii BFL Aleś Miech poinformował, że w trakcie przygotowań do obchodów wiele przeszkód czyniły władze lokalne.

„Zawsze dziwiło mnie stanowisko białoruskich władz, które naprawdę nie chcą znać naszej prawdziwej historii. Dlatego dzisiaj naszym zadaniem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ten problem i pokazanie, że kraj posiada historię, którą może się szczycić. Przykład Kościuszki świadczy, że wolność jest największą wartością człowieka i o nią należy walczyć. I my zrobimy wszystko, aby 265 rocznica urodzin Kościuszki odbyła się już w wolnej Białorusi” – obiecał polityk.

Lider „Białorusi Europejskiej” Andrej Sannikau w trakcie mityngu zauważył, że Białorusin Tadeusz Kościuszko wniósł ogromny wkład w walkę o wolność i demokrację w całym świecie.

„Jestem zadowolony, że na uroczystość zaprosił mnie przewodniczący komitetu organizacyjnego Aleksander Miech. Od dawna planowałem przyjazd tutaj, ale jakoś nie wyszło, chociaż składałem kwiaty pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie, dwa razy byłem w jego muzeum w szwajcarskiej Solurze. Tadeusz Kościuszko wniósł ogromny wkład w walkę o wolność i demokrację na całym świecie. Jest to jeden z tych wielkich synów ziemi białoruskiej, dzięki którym szczycimy się swoją historią, swoją ojczyzną, swoimi krajanami. Zgadzam się z wieloma amerykańskimi politykami i dyplomatami, którzy mówili, że dzięki Kościuszce wkład w dzieło wolności i niepodległości Stanów Zjednoczonych jest o wiele większy niż pomoc amerykańska dla rozwoju wolności i demokracji w Białorusi” – podkreślił Andrej Sannikau.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Narodowość
#1 — Leszek
(217.172.24*.**) — 2010-03-02, 15:05

Zapewne Kościuszko - gdyby go spytano o narodowość - byłby zdziwiony. Coś mi się zdaje , że to był raczej gente Rutheni, natione Poloni - przy całej niejednoznaczości tych pojęć.

Seksmisja
#2 — Karol
(78.88.1*.**) — 2010-05-28, 20:53

A Kopernik była kobietą! ;) Już dalibyście spokój. Z pustego i Salomon nie naleje, ale tak jechać "Seksmisją" to trochę śmiech na sali.

Kościuszko
#3 — Krzysztof
(85.89.18*.**) — 2010-12-19, 21:16

Białoruś nie wróciła do Rzeczpospolitej Kościuszki. Niedźwiedź nie pozwolił. Wiele krajów, wiele ludów -ale nie ruskich Azjatów. A teraz barak polski i barak białoruski i barak ukraiński osobno, więc o ile łatwiej nami sterować.

Re: Kościuszko: Urodziłem się Litwinem...
#4 — piotruś.pan
(109.78.24*.**) — 2012-11-10, 21:21

To Kościuszko stał się Białorusinem? Ale jaja... A Ulryk von Jungingen Polakiem... :-))))

Białoruś a Litwa
#5 — Jan Łucewicz
(95.51.46.***) — 2014-01-29, 20:39

Całe zamieszanie polega na tym, że ten kraj nazywał się przez wieki Wielkim Księstwem Litewskim... I stąd m.in. Brzesć Litewski - więcej http://byelarus.blogspot.com/2014/01/biaorus-ojczyzno-moja.html

Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)