Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Uszanowano pamięć ofiar represji stalinowskich

Kuropaty

Kuropaty

Źródło: Radio Racja / 2010-02-08, 14:35

Około 30 osób pod biało-czerwono-białą flagą uszanowało pamięć ofiar represji stalinowskich w lesie w Kuropatach pod Mińskiem.

Aktywiści ruchu Razem, Młodej Białorusi, Koalicji Europejskiej i Młodego Frontu zapalili znicze koło krzyża męczenników i wspomnieli zakatowanych w latach 1930. przedstawicieli inteligencji białoruskiej. Przewodniczący ruchu Razem Wiaczasłau Siuczyk powiedział:

- Jest to tradycyjna akcja, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. Na nieszczęście dzisiaj była tu milicja, a myśmy mieli ze sobą biało-czerwono-białą flagę, i dopiero teraz wszystko się uspokoiło. Żądali zdjęcia flagi, ale nie zgodziliśmy się na to. Ale wszystko dobrze się kończyło. Jest nam bardzo przykro, że Białorusini nawet w Kuropatach nie maja prawa stać pod swoją flagą narodową.

Już na początku lutego aktywiści ruchu niepodległościowego planują zorganizowanie kilku przedsięwzięć kulturalno-patriotycznych poświęconych bohaterom walk narodowo-wyzwoleńczych w XIX wieku.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)