Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

Wital Siamaszka

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-10, 13:45

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października tego roku. Można tam nim znaleźć ponad 80 audio- i wideo-wywiadów z ofiarami represji, dokumenty oraz zdjęcia związane ze zbrodniami czasów stalinowskich. Zostały one zebrane przez 12 wolontariuszy na przeciągu 8 lat.

- Bardzo długo zastanawialiśmy się nad nazwą dla naszej inicjatywy. Początkowo miało to być Muzeum Komunistycznych Represji. Genialną nazwą byłoby Muzeum Ofiar Ludobójstwa, ale takie już ma Wilno. Głównym celem naszej inicjatywy, oprócz zachowania tych tragicznych wydarzeń w pamięci następnych pokoleń, jest stworzenie ekspozycji, która w przyszłości może stać się prawdziwym muzeum – powiedział koordynator projektu Uładzimir Bahacz.

W czasie prezentacji z wykładami wystąpili historycy: Ihar Kuźniacou i Alaksandr Ważałouski, a bard Ihar Mielnikau zaśpiewał najbardziej znane swoje utwory.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. (...)