Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

95 rocznica Powstania Słuckiego

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-11-27, 13:40

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności Białoruskiej Republiki Ludowej. Powstanie Słuckie zakończyło w styczniu 1921 roku, ale oddziały partyzanckie kontynuowały walkę jeszcze przez kilka lat. Wśród walczących o niezależne białoruskie państwo byli też żołnierze pochodzący z Podlasia. Nowym, dotychczas nieznanym nazwiskiem wśród powstańców jest Alaksandr Siemieniaka.

- W archiwach odnalazłem dokumenty świadczące, że jednym z dowódców powstańczych pułków był Alaksandr Ławrentiewicz Siemieniaka urodzony pod Krynkami. W listopadzie 1920 roku, wraz z grupą oficerów, przyjechał do Słucka i objął dowództwo Hrozauskaha Pułku (2 Miejski Pułk BNR). Siemieniaka walczył do ostatnich dni powstania, a po jego zdławieniu – ślad po tym człowieku zaginął. Będę próbował ustalić jego dalsze losy – powiedział historyk z Mińska Uładzimir Lachouski.

W sobotę w Słucku odbędzie się akcja upamiętniająca wydarzenia z 1920 roku. Na jej przeprowadzenia organizatorzy – Partia BNF – otrzymali pozwolenie z miejscowego Komitetu Wykonawczego.   

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. (...)