Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-10-29, 14:50

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli w podróż w nieznane – w głąb Rosji. Nowe wydawnictw to prawie 170 rodzinnych historii, zdjęcia i dokumenty ukazujące te tragiczne wydarzenia.

- Jest to drugie uzupełnione wydanie. Pierwsza książka ukazała się w 2000 roku, a jako, że później na łamach naszego tygodnika ukazywały się nowe zapisy tamtych lat i wydarzeń, postanowiliśmy to zebrać. I tak powstała ta książka, która zachowa dla przyszłych pokoleń wiele opowieści o tragicznych losach naszych ludzi w czasie exodusu w 1915 roku – powiedział redaktor książki Witalis Łuba.

Prezentacja drugiego wydania przygotowanej przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” książki odbyła się w „Piwnicy Kulturalnej” stowarzyszenia AB-BA w Białymstoku. Przed prezentacją książki, w holu głównym Szkoły Podstawowej nr 4, otwarto wystawę zatytułowaną "Bieżeństwo. Niezwykła historia zwykłych ludzi".

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. (...)