Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Walentyna Łojewska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-23, 10:08

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. To bardzo istotny moment, że ten temat trafił w tak ważne miejsce, uważa poseł Robert Tyszkiewicz:

- Akurat w Sejmie, mniej znane historyczne tematy mają szansę na popularyzację, na przebicie się. Tutaj cały czas są media, bywają goście z całego świata i przyjeżdżają też zwiedzający z całej Polski. I wszyscy mają szansę obejrzeć wystawę i dzięki temu zapoznać się z tematem exodusu z 1915 roku. Mam nadzieję, że dzięki wystawie temat bieżeństwa trafi czy znajdzie bardziej eksponowane miejsce w podręcznikach historii.

Temat bieżeństwa, mimo swojej ogromnej skali i znaczenie dla procesów społecznych do tej pory jest przemilczany w programach nauczania tak w Polsce jak i na Białorusi. Według historyków masowe przesiedlenia dotknęły około 5 milionów ludzi z zachodnich regionów ówczesnego Imperium Rosyjskiego – w większości prawosławnych mieszkańców Podlasia, Grodzieńszczyzny i obwodu Brzeskiego.  

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)